Śnieżnobiały uśmiech, piękne, równe zęby - to współczesny kanon urody i zdrowia, ale i marzenie wielu z nas… Jeżeli nasze zęby nie są "z natury" idealne, a dodatkowo zaniedbaliśmy je przez lata, z pomocą przychodzi nam medycyna.
Z badań wynika, że aż 98% Polaków ma problemy z zębami! Najczęstszą przyczyną są codzienne zaniedbania, kiepska edukacja w zakresie higieny jamy ustnej i niska świadomość dotycząca leczenia stomatologicznego.
Czym skorupka za młodu…
Starania o zachowanie zdrowia jamy ustnej na całe życie powinniśmy rozpocząć już w dzieciństwie. Rolą rodziców - już od najwcześniejszych lat życia dziecka! - jest nauczenie go codziennego dbania o higienę zębów. To nieprawda, że zęby mleczne nie są ważne, bo i tak wypadną! Choroby, a szczególnie próchnica rozwijająca się na "mleczakach", w prosty sposób przenosi się na stałe uzębienie. Jak wynika z badań, prawie 95% Polaków przynajmniej raz w życiu chorowało na próchnicę. Problem ten dotyczy już kilkulatków, a prawie połowa nastolatków wkracza w dorosłość z brakami w uzębieniu.
Próchnica to proces stopniowego odwapniania i rozpadu twardych tkanek zęba. Winą za to obarczane są słodkie i lepkie przekąski, ale główną przyczyną próchnicy są bakterie. - W jamie ustnej człowieka żyje ich około 300 rodzajów, w większości nieszkodliwych. Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są zaś te, które rozkładają cukry, zmieniając je w kwasy demineralizujące szkliwo. Bakterie zmieszane z podłożem organicznym przylegają do zębów w postaci miękkiej masy nazywanej płytką nazębną. Już po 12 godzinach płytka zaczyna twardnieć, przekształcając się w kamień nazębny - wyjaśnia lek. stom. Magdalena Bielecka, periodontolog z Centrum Stomatologicznego Dentica Bieleccy. - Dlatego tak ważne jest szczotkowanie zębów, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym, szczególnie słodkim posiłku - dodaje dentystka.
Szczotkujemy, nitkujemy…
Chociaż prawie 800 tys. Polaków nigdy nie posiadało własnej szczoteczki do zębów, świadomość potrzeby dbania o zęby jest w społeczeństwie coraz większa. Czyścimy zęby rano i wieczorem, ale większość z nas robi to niedbale i nieprawidłowo. - Często nasi pacjenci są zdziwieni, że sposób, w jaki dbali dotychczas o higienę zębów, był nieprawidłowy. Dopiero w gabinecie dowiadują się, jak prawidłowo szczotkować zęby, jak używać nici dentystycznych, a przede wszystkim jak dobrać odpowiednią szczoteczkę i inne środki do higieny jamy ustnej - mówi dr M. Bielecka.
Niestety, nieprawidłowa higiena przyczynia się do narastania kamienia nazębnego, z którym nie poradzi sobie już nawet najlepsza szczoteczka do zębów! Ten powinniśmy usunąć w gabinecie stomatologicznym, przynajmniej raz w roku. Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego i polerowaniu powierzchni zębów. - Nie oczyszczane regularne z kamienia nazębnego zęby są bardziej podatne na próchnicę, a dziąsła narażone są na choroby przyzębia, co może prowadzić do bolesności i bezpowrotnej utraty zębów! - przestrzega periodontolog, czyli specjalistka chorób przyzębia z Dentica Bieleccy.
Późno, ale jeszcze nie za późno…
Dla wielu z nas wizyta stomatologiczna bywa ostatecznością… Do dentysty udajemy się wtedy, gdy ból zęba jest nie do zniesienia lub choroby jamy ustnej powodują dolegliwości całego organizmu. Skutkiem wieloletnich zaniedbań i braku kontroli dentystycznych - oprócz bólu zęba, który jest sygnałem o rozwijającej się próchnicy! - są też wspomniane już choroby przyzębia. - Toksyny wytwarzane przez bakterie płytki nazębnej powodują odpowiedź układu odpornościowego organizmu. Jego skutkiem jest niszczenie tkanki wokół zębów. Dziąsła zaczynają krwawić, stają się bolesne, obniżają się odsłaniając szyjki zębów, aż dochodzi do rozchwiania zębów i ich utraty! - wyjaśnia lek. stom. Magdalena Bielecka.
Ale spokojnie, współczesna stomatologia ma rozwiązanie na te problemy, warto tylko odpowiednio wcześniej zgłosić się do specjalisty. Doskonałą metodą regeneracji tkanek jest przeszczep z błony śluzowej lub nowoczesna metoda L-PRF™ (z ang. Leukocyte-Platelet Rich Fibrin). Jak wyjaśnia lek. stom. Aleksander Bielecki, specjalista protetyki w Dentica Bieleccy, L-PRF™ wykorzystuje naturalny biomateriał, jakim jest krew pacjenta: - A dokładnie plazma krwi, bogata w fibrynogen i czynniki promotorowe gojenia, które przyśpieszają gojenie i naturalną odbudowę tkanek, bez dodatku środków chemicznych wspomagających regenerację - tłumaczy A. Bielecki. L-PRF™ przyśpiesza też augmentację kości i gojenie po zabiegach chirurgicznych.
W trosce o zdrowie i pełny uśmiech…
Musimy wiedzieć, że braki w uzębieniu to defekt nie tylko kosmetyczny, ale też przyczyna chorób układu pokarmowego, spowodowanych nieprawidłowym żuciem pokarmów. - Dlatego każdy utracony ząb należy uzupełnić, gdyż miejsce po utraconym, a nie odtworzonym zębie z czasem ulega zanikowi. Taki zanik objawia się w postaci zapadnięcia wargi pod nosem lub skrócenie pionowego wymiaru twarzy - przestrzega protetyk dr Aleksander Bielecki. Motywacją do uzupełnień protetycznych są nie tylko względy zdrowotne i estetyczne, ale i fonetyczne.
Uzupełnienia protetyczne mogą być ruchome (tradycyjne protezy zębowe) lub stałe, czyli trwale umocowane w jamie ustnej (w postaci mostków, koron i uzupełnień typu inlay). Najwierniej jednak funkcje i wygląd zębów odtwarzają implanty stomatologiczne. Jest to jedyna metoda, która nie maskuje braków zębowych, ale odtwarza naturalne funkcje zęba wraz z korzeniem. I chociaż jest to rozwiązanie droższe, to niezwykle trwałe i estetyczne!
- Wszczepienie implantu polega na wprowadzeniu w miejsce po utraconym zębie niewielkiej tytanowej śruby, która trwale zrasta się z kością. Następnie wykonuje się koronę porcelanową lub most protetyczny, które umiejscawia się na implancie za pomocą specjalnego łącznika - wyjaśnia lek. stom. Aleksander Bielecki, który specjalizuje się w zabiegach implantologicznych. - Implanty są doskonale dopasowane do łuku zębowego, mocno i pewnie utrzymują nawet całą protezę zębową. To pozwala uniknąć pokrywania podniebienia masą akrylową w przypadku protezy tradycyjnej, a tym samym zwiększa się komfort mówienia i odczuwania smaków. Zastosowanie implantów chroni również przed zanikiem kości, dzięki czemu nie zmienia się kształt dziąseł i twarzy - dodaje specjalista z Centrum Stomatologicznego Dentica Bieleccy.
Odwiedź dentystę, zanim będzie za późno…
Współczesna stomatologia oferuje wiele skutecznych metod leczenia chorób zębów i przyzębia. Ma również rozwiązania poprawiające defekty natury, dzięki którym możemy cieszyć się śnieżnobiałym i równym uśmiechem. Ale to, czy będziemy olśniewać uśmiechem, zależy w dużej mierze od nas samych! Nikt za nas przecież nie oczyści zębów po posiłku i nie wybierze się raz na pół roku na wizytę kontrolną do dentysty! A gabinet stomatologa powinniśmy odwiedzać regularnie, aby specjalista mógł w porę zaproponować nam skuteczne rozwiązanie. W ten sposób możemy też uniknąć późniejszego skomplikowanego i często bardziej kosztownego leczenia!
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/piekny-usmiech-zakochaj-sie-w-nim